Wiadomości

poniedziałek, 9 stycznia 2012

CIEŚNINA BOSFOR

         Z Troi płynęliśmy promem przez Cieśnina Bosfor do Stambułu
Cieśnina Bosfor łączy dwa morza Czarne na północy i Marmara na południu , jest jedyną drogą wodną na świecie , która oddziela dwa kontynenty europejski i azjatycki. Cieśnina ta jest zalana doliną o długości 30 km i szerokości około 730 metrów a w niektórych miejscach nawet 4 km po obu stronach leży miasto Stambuł. W mieście tym zbudowano dwa mosty łączące Azję i Europę : Most Bosforski ( 1074 m długości ) i Most Mahmeda ( 1090 metrów ). Wycieczka statkiem po Cieśninie jest bardzo fają wycieczką ponieważ można zobaczyć bardzo dużo zabytków , które usytuowane są na brzegu Bosforu takich jak :

- Pałac Topkapi w samym centrum Stambułu była to rezydencja sułtanów przez 380 lat ostatnim sułtanem był Mahmud II do 1839 roku.

- Pałac Dolmabahće położony po europejskiej stronie cieśniny. Był to pierwszy pałac zbudowany w Stambule w stylu europejskim przez sułtana Abdulmacida I . Ciekawostką jest , że wybudowanie tego pałacu kosztowało równowartość 35 ton złota , w jego wnętrzu znajduje się żyrandol , który ma 750 lamp i waży 4,5 tony był to prezent od królowej Wiktorii. Powierzchnia budynku ma 45.000 mk posiada 285 pokoi , 6 łaźni , 68 toalet , 46 korytarzy i 1427 okien.

- Meczet Dolmabahće , świątynię muzułmańską wybudowaną w latach ( 1853-1855 )
oraz jeszcze wiele ciekawych zabytków. Polecam .

To jest właśnie most łączący oba kontynenty


         Miejscowi traktują Cieśninę jako kompleks kompielowy. Wielki szacun dla nich , ponieważ Bosfor jes bardzo ruchliwą drogą wodną i pływa tam bardzo dużo statków , promów , jachtów prywatnych oraz ogromnych tankowców a ci jak gdyby nigdy nic kapią się między przepływającymi statkami.

               Było bardzo gorąco ale nie wszystkim


                Oczywiście zrobiłem parę fotek służbom porządkowym i ich pojazdomBrak komentarzy:

Prześlij komentarz